Świnoujście - w tle Stawa MłynyŚwinoujście to położone na czterdziestu czterech wyspach, najdalej wysunięte na zachód miasto polskiego wybrzeża. Funkcjonuje tu port morski, który wespół z portem w Szczecinie stanowi jeden z największych na Bałtyku zespołów portowych. Co dzień odpływają stąd promy do Trelleborga i do Ystad. W dodatku, port obsługuje przewóz towarów, przede wszystkim sypkich jak węgiel, rudę metali a także zboża. Do tego jest jeszcze terminal LPG, a dla mniejszych jednostek pływających i jachtów w basenie północnym działa przystań na 150 jachtów z pełnym zapleczem.

Świnoujście wczasy nad morzem

Symbolem Świnoujścia, a szczególnie pomocą nawigacyjną jest Stawa Młyny – charakterystyczny, biały, cylindryczny budynek w kształcie młyna wiatrowego, umiejscowiony przy wejściu do portu na zachodnim falochronie.

Świnoujście ma bogatą historię – znajdują się tu 3 forty – dwa zachodnie – Anioła oraz Fort Nadmorski Artyleryjski oraz Fort Wschodni nazywany Fortem Gerharda. Forty w swej historii Świnoujścia przechodziły z rąk do rąk – były w posiadaniu Szwedów,  Francuzów, Prusaków i Rosjan.

Opodal Fortu Gerharda zlokalizowana jest najwyższa w Polsce latarnia morska Świnoujście z poł. dziewiętnastego wieku. Oryginalnie, wieża latarni morskiej miała ośmiokątny przekrój, lecz w trakcie remontu na początku wieku XX nabrała okrągłego przekroju. Uformowana jest ona z cegły żółtej, a otaczające ją budynki z czerwonej. Od 2000 r., po ostatnim remoncie można zwiedzać latarnię i podziwiać widok portu z tarasu widokowego.

Ale Świnoujście to nade wszystko miejsce wakacyjnego wypoczynku. Świnoujście to aż 10 kilometrów piaszczystych, szerokich plaż, łagodnie wchodzących w Bałtyk stwarzając płytkie kąpieliska. Czystość plaży i morza uwierzytelnia przyznawany świnoujskiemu kąpielisku świadectwo Błękitna Flaga.

Równolegle do plaży wiedzie słynna wśród wczasowiczów Promenada Nadmorska (ul. Stefana Żeromskiego). Tuż przy promenadzie zlokalizowana jest muszla koncertowa, zabytkowe, XIX – wieczne pensjonaty i oczywiście multum nadmorskich kramów z pamiątkami, bursztynami, muszelkami. Następną promenadą jest ulica Wybrzeże Władysława IV., stąd można zachwycać się wpływającymi do portu duże statki pasażerskie i handlowe. Można z tego miejsca także udać się w rejs do portu, Szczecina, wokół okolicznych wysp lub do pobliskich niemieckich miasteczek.

Świnoujście to duży ośrodek wypoczynkowy – nie zdumiewa więc, że znajdziemy tu obfitą propozycję gastronomiczną i turystyczną – od luksusowych hoteli czy apartamentów, poprzez pensjonaty, domy gościnne po kwatery oraz pokoje proponujące noclegi w Świnoujściu (sprawdź ofertę na stronie: www.swinoujscie.info.pl/noclegi/wszystkie).

Polecamy

ASTRA - Dziwnówek ASTRA Dziwnówek

Nadmorzem.com - noclegi nad morzem Nadmorzem.com - noclegi nad morzem