Woliński Park NarodowyNa obszarze naszego kraju funkcjonują jedynie dwa Nadmorskie Parki Narodowe, i jednym z nich jest, zlokalizowany na wyspie Wolin, Woliński Park Narodowy. Wyznaczono go już w roku 1960, natomiast zwiększono jego obszar w 1996. Park ten rozpościera się od Międzywodzia na krańcach wschodnich, przez Wisełkę, Międzyzdroje aż po granice Świnoujścia na krańcach zachodnich, obejmuje on też, poza obszarem lądu, nadbrzeżny pas Bałtyku o szerokości 1 mili morskiej. Teren parku to głównie piękne lasy mieszane bukowo-dębowo-sosnowe, lasy bukowe , a także olsy – głównie nad jeziorami. Park słynie też ze wzniesień morenowych, w większości o wysokości dochodzącej do 60 metrów n.p.m., lecz najwyższe spośród nich to: najwyższy – Grzywacz (115 m n.p.m.), Gosań (95 metrów n.p.m.) lub Lelowa Góra (prawie 90 m n.p.m.).

Charakterystycznym dla tego terenu jest urwiste wybrzeże, które oprócz umocnień w pobliżu Kawczej Góry (wschodnie tereny miejscowości Międzyzdroje) – jest naturalnie modyfikowane przez wody morskie. Średnio morze zabiera każdego roku od 80 cm do 2 m brzegu. Sfera Parku obejmuje również wiele jezior np Domysłowskie, Warnowskie, Czajcze, Koprowo, Grodno lub jezioro Turkusowe – jego nazwa związana jest z zieloną barwą – to pozostałości po zalanej kopalni kredy.

Park ten powstał naturalnie nie jedynie po to aby zachować unikatowy krajobraz – ochrania się w tej okolicy aż pięćdziesiąt cztery gatunki roślin np pajęcznicę liliowatą, widłaki, długosza królewskiego lub znanego prawie że każdemu mikołajka nadmorskiego. Park to dodatkowo siedziba przedstawicieli świata zwierząt – zwłaszcza ptaków – ponad 200 gatunków razem ze znakiem parku – największym występującym u nas drapieżnikiem – orłem bielikiem. Ssaki nie są tak bogato reprezentowane, z rzadka można spotkać tu morskie ssaki morświna oraz fokę szarą.

Atrakcja parku to Pokazowa Zagroda Żubrów (1,5 km od Międzyzdrojów, około 15 kilometrów od miejscowości Świnoujście) – to dodatkowo miejsce dochodzenia do zdrowia innych gatunków zwierząt, w samodzielnych zagrodach znajdują się: jelenie, dziki i orły bieliki. Po leczeniu, zwierzęta te wypuszczane są na wolność. By dokładniej poznać ten park a także jego mieszkańców warto wybrać się do Międzyzdrojów do Centrum Muzealno-Edukacyjnego, przy Dyrekcji Parku.

Polecamy

ASTRA - Dziwnówek ASTRA Dziwnówek

Nadmorzem.com - noclegi nad morzem Nadmorzem.com - noclegi nad morzem